Profil
 
Pridané: 13.07.2013

 
Pridané: 11.07.2013

Štart Horského krosu - beh do vrchu „Gerlach“ je v obci Gerlachov v nadmorskej výške 791 m pri pomníku padlých v I. a II. svetovej vojne. Sú to verejné preteky v behu do vrchu. Pre dospelé kategórie trať vedie z obce Gerlachov po trávnatom povrchu popri hoteli Hubert, cez mestskú časť Vysokých Tatier – Tatranskú Polianku a odtiaľ po značkovanom turistickom chodníku zelenou značkou do cieľa pri horskom hoteli Sliezky dom v nadmorskej výške 1670 m, trať meria 8400 m s výškovým prevýšením 879 m. Túto trať absolvujú muži a muži veteráni v troch vekových kategóriách, ženy a ženy veteránky v dvoch vekových kategóriách, ďalej juniori a juniorky. Na trati je každoročne pre mužov a ženy bez rozdielu veku vyhlásená tajná prémia.

Dorastenci, dorastenky, starší žiaci a staršie žiačky absolvujú trať z obce Gerlachov do Tatranskej Polianky v nadmorskej výške 991 m., ktorá meria 3650 m s výškovým prevýšením 200 m.

Mladšie žiačky, mladší žiaci absolvujú trať z obce Gerlachov k hotelu Hubert v dĺžke 2250 m. Túto trať absolvujú ako pochod rodičia s deťmi, ktorý organizuje komisia kultúry, školstva a športu obecného zastupiteľstva Gerlachov.

Za posledné roky sa pretekov zúčastňuje od 150 do 200 rekreačných, ale aj vrcholových pretekárov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska. Medzi víťazov Horského krosu - beh do vrchu „Gerlach“ patria aj majstri Európy, sveta, resp. medailisti či už v seniorských, juniorských alebo veteránskych kategórii v behu do vrchu.
Preteky sú tradične zaradené v kalendári Únie behov do vrchu, ako súčasť Slovenského pohára, majstrovstvá Slovenska a kvalifikačné preteky v behu do vrchu na majstrovstvá sveta alebo Európy.
Týmito pretekami občianske združenie Horský kros „Gerlach“ v spolupráci s obcou Gerlachou, mestom Vysoké Tatry, Úniou behu do vrchu a Štátnymi lesmi TANAP-u majú záujem rozvíjať pohybovú aktivitu od detí až po veteránov a propagovať krásu Vysokých Tatier a podhorskej obce. Súčasťou pretekov sú aj športové súťaže a hry pri hoteli Hubert s kultúrno-spoločenským programom.     

facebook